czwartek, 26 lipca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Piwnica Zamku już odgruzowana. Bliżej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy?

Aktualności, Miasto

Piwnica w skrzydle północnym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie już odgruzowana. Pozostał tam tylko filar, który osunął się w głąb gruntu. Co i kiedy należy zrobić z tym filarem, ustalą eksperci Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

W tym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka pozostałej części stalowych konstrukcji – wież systemowych, belek konstrukcyjnych i usytuowanych na nich pomostów roboczych.  Ma się ona zakończyć w pierwszej dekadzie sierpnia. W czerwcu  rozebrane zostały konstrukcje z poziomu drugiego piętra.  Teraz wykonawca prac zabezpieczających ma zdemontować już całe wieżyce. Po ich zdemontowaniu rozpocznie usuwanie betonowych fundamentów, na których stoją wieże, a następnie przeprowadzi prace porządkowe w tym miejscu.

– Po usunięciu tych konstrukcji przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego będą mieli już pełny dostęp do miejsca katastrofy. Ale już od dawna współpracujemy z ekspertem PINB powołanym do ustalenia przyczyn katastrofy  – m. in. uczestniczy on w spotkaniach na temat kolejnych etapów prac zabezpieczających – informuje Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Po ustaleniu przez PINB przyczyn katastrofy Zamek przygotuje projekt odbudowy zniszczonej części skrzydła północnego. Wiedza o przyczynach katastrofy jest niezbędna do określenia sposobu odbudowy i metod zabezpieczenia Zamku na przyszłość.