piątek, 27 lipca 2018 r.

kontakt z redakcją

+48 661 816 567 / kontakt@szczecinnonstop.pl

Kiedy Stawy Bliźniaki zostaną zrewitalizowane?

Aktualności, Miasto

Nazywane są „Najpiękniejszą tajemnicą Żelechowa”. Dlaczego? Bo ktoś, kto nie zna tych okolic raczej tam nie trafi. Stawy Bliźniaki schowane są między ulicą Studzienną, a Widuchowską. Późną wiosną, gdy wszystko kwitnie dookoła miejsce to robi ogromne wrażenie. Dwa akweny oddzielone są drogą z wielkich płyt, a nieopodal są działki. Kilka metrów dalej swoje siedziby mają firmy, a jeszcze dalej usytuowane są bloki mieszkalne. Rada Osiedla od lat próbuje zainteresować magistrat rewitalizacją tej przestrzeni. Plany są, projekty są, tylko realizacja idzie jakoś powoli…

Od kilku wydań „Tygodnika Szczecina” informujemy Państwa o szerokich planach miasta na rewitalizację Północnych Dzielnic Szczecina. Poza Golęcinem, Gocławiem, Stołczynem i Skolwinem warto byłoby by miasto zwróciło uwagę na inną przestrzeń – trochę na uboczy Żelechowa zlokalizowane są piękne Stawy Bliżniaki. Idealne miejsce na spacer i na stworzenie tam przyjaznej przestrzeni publicznej. Rada Osiedla kilkukrotnie próbowała interweniować w magistracie by teren uporządkować i przygotować koncepcję zagospodarowania, blisko było gdy projekt został wystawiony pod ocenę mieszkańców w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł jednak wciąż nie doczekał realizacji, a szkoda, bo potencjał jest ogromny: –  Magistrat dołożył środki do projektu zagospodarowania polany nad Stawami Bliźniaczymi i przekazał wykonanie projektu Zakładowi Usług Komunalnych. Oszacowano realizacje zadania na 550 tysięcy złotych. Mamy doczynienia ze złożonym projektem. Zależy nam by część ulicy została zaadoptowana jako przestrzeń pieszo-jezdna i by była oświetloną alejką spacerową, druga rzecz to stworzenie polany rekreacyjnej przy większym stawie. Powinna zawierać miejsce do grillowania, ławy, stoły, palenisko, rozmawialiśmy także o przestrzeni piaskowej na zorganizowanie mini boiska do siatkówki. Pomysłów jest dużo –  mówi Arek Lisiński, Rada Osiedla Żelechowa i inicjatywa Przystanek Północ. Byłoby to więc kulturalne, ale i turystyczno-rekreacyjne serce całej Żelechowej, ale i innych północnych dzielnic. Niebuszewo ma swój Staw Brodowski, a według niektórych rekreacyjny potencjał stawów bliźniaków jest jeszcze większy.

W jakim stanie są akweny? Trudno ocenić, bo od lat nie miała miejsca kompleksowa rewitalizacja i inwentaryzacja tych miejsc. Wiadomo, że doprowadzenie ich do dobrego stanu wymagałoby wycinki dzikorosnących drzew, uporządkowania zieleni dookoła, naprawa ścianek oporowych i szerokie prace hydrologiczne i kanalizacyjne: – Wiele zależy od tego czy mieszkańcy Golęcina i Żelechowa się zaangażują w rewitalizację tego miejsca. Jest możliwość połączenia go z obiektami sportowymi przy ul. Paproci, to zaledwie 200 metrów, a byłby to kompleks jakiego w mieście jeszcze nie ma – dodaje Arek Lisiński.

Okolice Stawów Bliżniaków robią wrażenie. Podobnie jak ulica Wendeńska nazywana przez okolicznych mieszkańców „czarną drogą” oraz park znajdujący się wzdłuż ulicy Robotniczej. Czy doczekamy czasów kiedy Północ stanie się tak samo atrakcyjna rekreacyjnie jak inne części miasta? Zielony potencjał na pewno jest!